Yazılım Danışmanlık Hizmetleri

Yazılım Danışmanlık Hizmetleri

Yazılım alanı günümüzün şüphesiz olarak en hızlı gelişen ve genişleyen bir alandır. Bu alan içerisinde kullanılan her bir araç kendine özgü bir yazılımın geliştirilmesinde rol oynar. Yazılım danışmanları ya da yazılım alanında uzman olan kişiler yazılım geliştirme süreci için yıllar boyu eğitim görmüş ve alana emek vermiş kişiler olmak ile birlikte aynı zamanda yazılım alanındaki tüm metotlara da üst düzeyde hâkim durumdadırlar. Bu yazı içerisinde sizlere CoreByte Teknoloji ve Yazılım Geliştirme olarak yazılım danışmanlığı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Yazılım danışmanlığının ne anlama geliyor olduğunu, ne iş yaptığını, neden gerekli olduğunu ve pek çok farklı bilgiyi yazıda görebileceksiniz.

Yazılım Danışmanlığı Nedir?

Bildiğiniz üzere günümüzde her bir kurum ve kuruluş yazılım odaklı yatırımlar yapmaktadır. Bu yatırımların doğru yatırımlar olması bir yana aynı zamanda kuruma ya da kuruluşa en yüksek verimi vermesi de beklenir. İşte tam da bu noktada, doğru ve etkili bir yazılım yatırımı yapılmak istendiği vakit bir yazılım danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyulur. Çünkü bu işler belirli bir derecede uzmanlık gerektiren işlerdir ve gelişigüzel bir şekilde bu alanda, yazılım alanında ilerleme yaşanamaz. Özet olarak; yazılım danışmanları yazılıma dair yatırımlar ile ilgili üst düzeyde uzmanlığa sahip olan, bilgi ve deneyime sahip olan kişilerdir ve onların verdiği hizmete de yazılım danışmanlığı adı verilmektedir.

Yazılım Danışmanının Görevleri Neler?

CoreByte Teknoloji ve Yazılım Geliştirme bünyesinde çalışmakta olan uzman yazılım danışmanlarımızın belli başlı görevleri bulunmaktadır. Bunları sizlere maddeler halinde kısaca açıklayabiliriz:

 • Yazılım danışmanlık hizmeti veren uzman öncelikli olarak yazılım süreci içindeki kullanıcı ihtiyaçları ile ilgili bir tahlil yapar. Ayrıca parantez açarsak yazılım danışmanlığı freelance değil yazılım danışmanlık firmaları tarafından da kurumsal olarak verilir.
 • Kullanıcı ihtiyaçlarında olduğu gibi sistem ihtiyaçları konusunda da bir izlenim elde eder.
 • Bir plan oluşturur. Bu plan kısa, orta ve uzun vadeli olarak ayarlanır ve danışmanlık hizmeti boyunca plana sadık şekilde ilerlenir.
 • Yazılımın mevcut durumunu sürekli analiz eder, inceler.
 • Yazılım danışmanı aynı zamanda rapor ve teknik belge hazırlığını da üstlenir. Böylece en ufak hataya bile yer bırakılmaz.
 • Yazılım danışmanlığı esasen bir ekip işidir. Ekip içerisindeki diğer yazılım uzmanları ile sürekli iletişim halinde olunur, gereken kritikler yapılır, iş bölümüne uygun -destek odaklı- hareket edilir.
 • Uzman kişilerin ellerine bırakılan yazılım programı da yazılım danışmanı tarafından yürütülür.
 • Herhangi bir kriz durumunda devreye girilir ve yazılım programının karşılaştığı mevcut sorun giderilmek ile birlikte aynı zamanda olası sorunların da önü kapatılır.

Yazılım danışmanının görevleri, yapıyor olduğu işler en genel hali ile bunlardır.

Yazılım Danışmanlığı Hizmeti Neden Gerekli?

Eğer bir kurum ya da kuruluş dijitalleşme sürecine ve teknolojiye en iyi uyumu sağlamak istiyor ise yazılım danışmanlık hizmeti almak zorundadır. Özellikle kurumun ya da kuruluşun uzman bir yazılım ekibi yok ise pek çok zarar göreceği kesin bir durumdur.

 • Yazılım maliyetinin daha az olması isteniyor ise yazılım danışmanından yardım alınmalıdır. Çünkü yazılıma yapılan yatırımlar, eğer yanlış hamleler ile ilerleniyor ise, daha fazla maliyeti beraberinde getirmektedir.
 • Yazılımda herhangi bir eksiklik kalmaması isteniyor ise bu hizmet alınmalıdır. CoreByte Teknoloji ve Yazılım Geliştirme bünyesindeki uzman ekibimiz eksikleri anında fark eder.
 • Yazılımlar arası bağlantı epey önem taşır, bu ancak bir uzman sayesinde gerçekleşebilir.
 • Aynı zamanda yazılımlar arası entegrasyon kolay bir şekilde sağlanır.
 • Dijitalleşme yaşanır.
 • En yüksek verim, olabilecek en düşük maliyet ile kazanılmış olunur.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Hizmetten yararlanmaya da bu şekilde başlayabilirsiniz.