Please enable JS

Kurumsal Yazılım Geliştirme Nedir

Kurumsal Yazılım Geliştirme Nedir

Kurumsal Yazılım Geliştirme Nedir

Kurumsal yazılım geliştirme, bireysel ihtiyaçtan ziyade bir organizasyonun iş akışlarını düzenlemek için uygulanan bilgisayar yazılımlarının geliştirilmesine denmektedir. İşletmelerin ve kurumların kapasiteleri büyüdükçe iş akışı karmaşıklaşmakla beraber iş takip ve analizi için yeni yöntemler gerekmektedir. Kurum içinde ortaya çıkan bu ihtiyaçlar kurumsal yazılım çözümleri ile başarıya ulaşabilmektedir.

Kurumsal Yazılım Geliştirme Türleri

Kurumsal yazılım , kurumsal işletmelerin bütün ve farklı alt sistemlerini kontrol etmeye yöneliktir. İşletmelerin iş akışındaki operasyonel işlemleri bilgisayar teknolojileri ile çözmeyi, bazı görevleri otomatikleştirmeyi, tüm iş akışını merkezi bir alandan ele almayı hedefler.

 • Kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımı,
 • Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımı,
 • Proje Yönetimi Yazılımları
 • Muhasebe yazılımları
 • Pazarlama Yazılımları
 • Tedarik zinciri yönetim yazılımı

gibi alt grup sistemlerini içermektedir. Aşağıda bu sistemlerin bazıları örnek olarak açıklanmıştır.

ERP yazılımları bir kurumun içindeki tüm iç operasyonların yerinde ve düzenli şekilde yürütülmesini sağlayan yazılımlardır. Tüm sistemlere tek bir yerden kontrol sağlamayı erişilebilir kılmaktadır.

CRM yazılımları bir kurumun müşteri deneyimini en optimal seviyeye getirmeye çalışan yazılımlardır. Müşteri analizi, raporlama ve davranışlarını düzenlemeye yardım eden bir kurumsal yazılım geliştirme türüdür.

Tedarik zinciri yönetimi yazılımı kurum içinde mal ve ürünlerin akışını takip eder. Maliyetleri azaltmada ve ürünü müşteriye daha hızlı ulaştırarak müşteri memnuniyetini artırmada önemli bir rolü vardır.

Kurumsal Yazılım Uygulama Örnekleri

Kurumsal yazılım uygulama örnekleri kurumsal yazılım geliştirme türleri gibi oldukça fazladır.

 •  sıklıkla duyduğumuz ve kurumsal işletmelerin de tercih ettiği trello, Jira gibi uygulamalar proje yönetimi yazılımlarıdır.
 • Veri toplama ve yönetimini kolaylaştıran Oracle bir CRM yazılımıdır.
 • Amazon Web hizmetleri (AWS) kurumsal yazılım projelerine bir diğer örnektir.

 

Kurumsal Yazılım Geliştirme Aşamaları

 1. Keşif Aşaması

Kurumun ihtiyaçları ve hedeflerinin keşfedildiği ilk aşamadır. Bu aşamada alınan kararlar diğer aşamalarda yol gösterici nitelikte olacaktır. “Kurumun neye ihtiyacı vardır?”, “Hangi alanlarda iyidir?”, “Hangi alanlarda daha iyi olabilir?” gibi sorulara yanıt aranabilir. Bu aşama projeyi yapılandıran ana aşamadır.

 1. Tahmin ve Planlama Aşaması

Tahmin ve planlama aşaması,  kısaca bir strateji oluşturmak şeklinde özetlenebilir. Bütçe, görevler kapsamı gibi planlar bu aşamada değerlendirilerek karara varılır. Yol haritası oluşturulur.

 1. Tasarım ve Geliştirme Aşaması

Tasarım ve geliştirme aşaması, projenin yol haritasının somut bir duruma döndüğü ve bu sürecin tekrarladığı aşamadır. Tasarımlar, yazılımlar ve veritabanları ile sistem oturtularak projenin son haline ulaşılmaya çalışılır.

 1. Test Aşaması

Geliştirme aşamasının hemen ardından gelen test aşaması, proje kullanıcıya sunulmadan son kontrollerin yapıldığı aşamadır. Bu aşamada varsa güvenlik sorunları düzeltilir, performans artırılır, hatalar düzeltilir.

 1. Sunum ve Destek Aşaması

Sunum ve destek aşaması, Projenin kullanıma sunulmasını ve kullanıcıların deneyimlerinden alınan geribildirimlerle projeye destek olmaya ve geliştirilmeye devam edilmesini konu alır. Bu aşamadan sonra proje birçok alt sistemin çözümlerini etkin bir şekilde vermekte, iş akışını hızlandırmaktadır.

 

Kurumsal yazılım geliştirme kurumların ihtiyaçlarına özel yazılım geliştirme seçeneğiyle normal yazılım geliştirmeden ayrılmaktadır. Kurumların büyümeye devam etmesi ve iş süreçlerinin karmaşıklaşması bilgisayar teknolojileri kullanımının daha çok artmasına, bu da özellikle operasyonel işlerin yazılım tabanlı teknolojilere kaymasına yol açmaktadır. Tüm bu gelişmeler ile  kurumsal yazılım firmaları ve kurumsal yazılım şirketleri sektörde  bir adım öne çıkmaktadır.

 

2023 Yazılım Trendleri Nedir

2023 Yazılım Trendleri Nedir

Yazılım dünyası, gittikçe gelişen, yeni gelişmelere ayak uydurarak değişen, birçok kesimin işlerini ...

Proje Yönetimi Yazılımları

Proje Yönetimi Yazılımları

Proje yönetimi, işletmenin çevresi ile uyumu sağlayacak stratejileri geliştirmek, uygulamak, formüle...

Bulut Bilişim Avantajları Nelerdir

Bulut Bilişim Avantajları Nelerdir

Bulut bilişim, son yıllarda adını daha çok duyurmaya başlayan, temeli 1996 yılına dayanan ve ilk ola...

PHP geliştirici arayışınız mı var? Freelance veya kurumsal PHP ile geliştirilecek yazılım ihtiyacınız mı var? PHP uzmanı arayışınız mı var? Bize ulaşın.